CENTRUM NADANIA, n.o.

Projekt podporený finančným darom Nadácie VÚB

Šachový deň v CENADA (1.časť projektu)

Tak ako je už v Cenade zvykom, aj tento rok sa v našej škole uskutočnil Šachový deň Cenada. Bolo to už po šiesty raz, čo sa za šachovnicami stretli všetci žiaci školy, ktorí si chceli v praxi vyskúšať to, čo sa naučili na hodinách šachu, či natrénovali na šachových tréningoch. A opäť sa zišiel pekný počet detí – 62 chlapcov a dievčat, od prvákov po sekundánov. Hoci sa tento vekový rozdiel môže zdať veľký, za šachovnicami to neraz vyzeralo úplne inak – aj tí najmladší, pre ktorých to bola prvá turnajová skúsenosť, dokázali potrápiť svojich starších a skúsenejších spolužiakov.

Keďže deti museli stihnúť obed aj svoje poobedňajšie aktivity, medzitým sa aspoň trochu posilniť a prebehnúť na čerstvom vzduchu, časovo bol šachový turnaj prispôsobený tak, že sa hralo 7 kôl s tempom 2 x 10 minút na hráča. Aj vďaka kvalitnému šachovému vybaveniu zakúpenému z prostriedkov grantu Nadácie VÚB bolo možné odohrať turnaj bez väčších technických problémov. Rozhodcovia však mali aj bez toho dosť práce. Museli riešiť nedovolené ťahy, vypršanie časového limitu a ďalšie „sťažnosti“ mladých hráčov, pre ktorých to bola ich prvá turnajová skúsenosť.

Na šachovom turnaji v Cenade by sme však márne hľadali to, čo je pre šachové turnaje také typické, teda tiché a pokojné prostredie, v ktorom sa dá nerušene sústrediť. Na turnaji v Cenade to často vyzeralo ako v úli. Deti, hlavne tie mladšie, si mali čo povedať aj za šachovnicami (veď kto by už len čakal na koniec partie, aby si potom so svojím súperom prebral tie najlepšie ťahy a postupy). A hoci sa za šachovnicami urputne bojovalo a nejednu partiu sprevádzali slzičky smútku, radostné výkriky, či výdychy úľavy, celý turnaj sa niesol v priateľskej atmosfére.

Súčasťou šachového dňa v Cenade boli okrem turnaja aj ďalšie aktivity súvisiace so šachom. Deti, ktoré sa nechceli zapojiť do turnaja, mali možnosť zúčastniť sa šachovej olympiády, tvorivých dielní, či premietania filmu so šachovou témou. Jednotlivé aktivity boli rozdelené podľa ročníkov a deti si zvolili činnosť, ktorá ich najviac oslovila. Výsledkom ich práce bola napríklad papierová šachovnica s figúrkami (prváci), šachová veľkonočná výzdoba (piataci), chutné občerstvenie (primáni a sekundáni) a jeden upečený kábel.

Aj z fotografií zachytávajúcich šachový deň je zjavné, že deti si tento deň naozaj užívali a mali z turnaja aj tvorivých aktivít a ich výsledkov skutočne radosť. A o to predsa ide.

Fotogaléria

 

Jarný šachový festival 2016 (2.časť projektu)

V sobotu 2. apríla sa v SZŠ Cenada konal už 4. ročník Jarného šachového festivalu, ktorý je zaradený do celoslovenskej šachovej súťaže GPX mládeže. Súčasťou tohto tradičného šachového turnaja boli tentoraz aj majstrovstvá bratislavského kraja chlapcov a dievčat v kategóriách do 10, 14 a 18 rokov vyhlasované Bratislavským šachovým zväzom. Možno aj vďaka tomu bola účasť na turnaji solídna. Hoci sa v ten deň konali turnaje aj v Trakoviciach a Prievidzi a pekné jarné počasie lákalo von, za šachovnice si zasadlo viac ako 70 detí. Prišli hlavne z Bratislavy, ale aj zo širšieho okolia – Malaciek, Nitry, Senice či Skalice. Zoznam účastníkov sa opäť rozšíril o nové mená a Slovensko má zas o čosi viac mladých nádejných šachistov.

Vďaka podporovateľom turnaja – Nadácii VÚB, Bratislavskému šachovému zväzu a ŠK Doprastav – bolo možné zabezpečiť turnaj tak, aby sa hráči cítili komfortne a aby mohli nerušene bojovať nielen o body do súťaže GPX, ale aj o titul bratislavského šampióna. A mladí šachisti neváhali a odvážne sa púšťali do šachových súbojov. Aj keď to pre mnohých z nich bola prvá väčšia turnajová skúsenosť, viacerí dosiahli veľmi slušné výsledky a neraz potrápili svojich skúsenejších súperov.

Súťaž nemala svojho jasného favorita, hoci najväčšie šance sa dávali skúsenému Šimonovi Šalgovičovi (ŠK Doprastav Bratislava), Dávidovi Petrekovi (ŠK Slovan Bratislava) či Oliverovi Šoltýsovi (KŠN Bratislava). Poradie na prvých miestach sa po každom kole menilo a do bojov o víťazstvo zasiahli aj ďalší hráči, no prvé tri miesta si nakoniec rozdelili práve títo traja mladí šachisti. Celkové víťazstvo si odniesol Šimon Šalgovič s počtom bodov 8. Na druhom mieste skončil Oliver Šoltýs so siedmimi bodmi, ktorý len o pomocné hodnotenie predbehol tretieho Dávida Petreka. Šimon Šalgovič sa stal aj majstrom bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 10 rokov a majstrovský titul v kategórii chlapcov do 14 rokov si odniesol Oliver Šoltýs. Tretí Dávid Petrek sa stal víťazom súťaže GPX.

V kategórii dievčat bolo víťazstvo jednoznačne v rukách Silvie Fajtákovej (Interchess CVČ Malacky), ktorá sa stala majsterkou bratislavského kraja v kategórii dievčat do 14 rokov a obhájila tak svoje prvenstvo z prechádzajúceho roka, kedy ešte súťažila vo vekovo nižšej kategórii. Majstrovský titul v kategórii dievčat do 10 rokov si tentoraz odniesla Adela Zetocha (ŠK Slovan Bratislava).

Ako je zvykom, spolu s GPX turnajom sa v Cenade konal aj B-turnaj otvorený pre všetkých šachistov, ktorí si chceli v túto sobotu zahrať. Už tradične sa tento turnaj konal v komornejšej atmosfére, no keďže sa hralo aj o titul majstra a majsterky bratislavského kraja v kategórii do 18 rokov, zišlo sa tu tentoraz viac mladých šachistov. Pri účasti 20 hráčov si prvenstvo v turnaji s plným počtom bodov vybojoval talentovaný len 10-ročný Lukáš Sebastián Kostolanský (ŠK Slovan Bratislava), ktorý sa tak stal aj majstrom bratislavského kraja v kategórii chlapcov do 18 rokov. Titul majsterky bratislavského kraja v kategórii dievčat do 18 rokov si odniesla Lenka Marková (ŠK Televízia Karlova Ves).

Všetkým hráčom, mladým aj tým starším, treba vyjadriť uznanie za ich snahu a odhodlanosť. Bojovali statočne a férovo, nevzdávali sa ani po prvých neúspechoch a hoci nie všetci odchádzali po skončení turnaja spokojní so svojím výkonom, odniesli si cenné šachové a turnajové skúsenosti do budúcnosti a určite budú mať šancu svoje výsledky ešte zlepšiť.

Vďaka patrí všetkým partnerom podujatia, ktorí Jarný šachový festival v Cenade podporili. Spoločne sme deťom umožnili stráviť príjemnú sobotu a podeliť sa o radosť zo šachovej hry. Veď aj takto môžeme urobiť túto kráľovskú hru pre deti atraktívnou a dať deťom možnosť zmysluplne vyplniť svoj voľný čas. Veríme, že mladí šachisti si nájdu cestu k šachovniciam aj na ďalších turnajoch.

Výsledky turnaja:  výsledky časť 1  , výsledky časť 2

Fotogaléria